Odabaşı Mh. Atatürk Bulv. Mehmet MENKE Apt. No : 79/8 Antakya-HATAY

Haberler

Hurdanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Hurda; genel olarak bozuk,kullanılmayan ve yıpranmış malzemelerin tümüdür.
Hurda için en anlaşılır tanımlamalardan birini kısaca yapacak olursa; artık miyadı dolmuş , yıpranmış, tadilat ve tamiri yeni bir ürün kadar maliyeti olan atık olarak gördüğümüz malzemelerin tümüdür.
 
Hurda için en anlaşılır tanımlamalardan birini kısaca yapacak olursa; artık miyadı dolmuş , yıpranmış, tadilat ve tamiri yeni bir ürün kadar maliyeti olan atık olarak gördüğümüz malzemelerin tümüdür. Hurda; genel olarak bozuk,kullanılmayan ve yıpranmış malzemelerin tümüdür.
 
      Genellikle artık çöp gözüyle gördüğünüz ve kullanımınız dışında olan bu materyaller için acaba gerçekten atık mıdır? Yoksa yeni kullanım alanlarında işlevsellik kazandırabileceğiniz aynı zamanda sizlerin de kazanç sağlayabileceği önemli araçlar mıdır? gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Hiçbir kazanç sağlamasa dahi hurda biriktirmenin ya da hurdalarınızı saklamanın hem size hem çevreye hiçbir katkısı yoktur. Bütün bunların yanında  çevre ve görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Peki tüm bu faktörler söz konusuyken hurda ile alakalı olarak ne işe yarar, hurdacılık sektörünün misyonu nedir gibi sorular sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunları belirli başlıklar halinde yazımızın devamında görebilirsiniz. İlk olarak;
 
        Hurdalarınız geri dönüşüm firmaları tarafından aranan ve istenen önemli materyallerdir. Öylece durmasının kimseye fayda sağlamaması durumu söz konusu olduğundan değersiz gibi görünebilirler ancak değerlendirildiği taktirde ham madde, yedek parça olarak vs. oldukça fazla kullanım alanı mevcuttur. Kullanım alanlarında hemen hemen hiçbir kısıtlama yoktur. Nedenine gelince hurda dediğimiz şey ; kağıt, cam, plastik , metal vb.  gibi geniş kategorilere ayrılır ve bu kategoriler de kendi içinde çeşitli sınıfları kapsayan geniş bir alandır. Yani hayatımızın her alanında var olan bu materyaller işlendikleri taktirde yeniden her alanda kullanılan birer ürün ve yeni ürün olarak yaşantımızda yerini alacaktır.

Diğer Haberler